Przedszkole 113

Zadanie szczegółowe na rok szkolny 2014/2015

„  KRAKÓW - MOJA MAŁA OJCZYZNA"
"
 STANDARD

Przedszkole organizuje warunki sprzyjające rozbudzaniu u dzieci zainteresowań kulturą i sztuką regionu

WSKAŹNIKI

• Roczny plan wychowawczo-dydaktyczny, plany miesięczne uwzględniają zajęcia i zabawy dotyczące kultury i sztuki regionu, zapoznania dziecka z najbliższym otoczeniem.
• Baza przedszkola umożliwia realizację standardów.
• Rodzice wychowanków mają świadomość, że wychowanie przez sztukę sprzyja poznaniu kultury i tradycji oraz służy rozwojowi zainteresowań i uzdolnień dzieci.
• Wychowankowie biorą udział i odnoszą sukcesy w konkursach.
• Przedszkole umożliwia dzieciom rozwój zainteresowań, uzdolnień oraz kształtuje czynności intelektualne potrzebne dzieciom w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji.
• Przedszkole zapewnia dzieciom lepszą szansę edukacyjną poprzez wspieranie i kształtowanie ich ciekawości, aktywności i samodzielności.
• Przedszkole potrafi zachęcić do współpracy w tym zakresie rodziców i dzieci
• Rodzice są na bieżąco informowani o efektach pracy z dzieckiem.

KRYTERIA SUKCESU

DZIECI 3-4 LETNIE
 Dziecko:
    • dziecko posiada umiejętność posługiwania się własnym imieniem, zna nazwę miejscowości w której mieszka
    • zna obiekty znajdujące się w pobliżu przedszkola, orientuje się w najbliższym terenie
    • posiada umiejętność słuchania legend, opowiadań związanych z miejscowością i regionem
    • zna elementy stroju krakowskiego
    • potrafi wysłuchać i rozpoznać niektóre pieśni ludowe
    • potrafi zaśpiewać piosenkę o Krakowie
    • zna podstawowy krok krakowiaka
    • ogląda z zainteresowaniem wytwory sztuki ludowej
    • umie wyrazić pozytywne emocje, w trakcie bezpośredniego kontaktu z dorobkiem kulturowym swojego miasta (sztuki teatralne, ilustracje, albumy, obrazy, literatura)
    • wykazuje aktywność plastyczną inspirowaną sztuką regionu
    • zna Hejnał Mariacki
DZIECI 5-6 LETNIE

Dziecko:
    • dziecko wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie gdzie one pracują, czym się zajmują
    • zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka
    • dziecko zna baśnie i legendy o Krakowie
    • rozpoznaje i prawidłowo nazywa popularne zabytki Krakowa ( Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, Barbakan, Brama Floriańska)
    • rozpoznaje charakterystyczne elementy stroju krakowskiego
    • zna sławnych malarzy krakowskich ( Matejko, Wyspiański, Kossak)
    • potrafi tańczyć podstawowy krok krakowiaka
    • zna piosenki o Krakowie
    • wykazuje aktywność plastyczną inspirowaną sztuką regionu
    • potrafi wyrazić pozytywnie emocje w trakcie bezpośredniego kontaktu z dorobkiem kulturowym Krakowa.
    • dziecko wie jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa
    • nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej

W naszym przedszkolu funkcjonuje 5 oddziałów. Poszczególne grupy w tym roku obrały sobie następujące nazwy:

Grupa I - "GOŁĄBECZKI"

Grupa II - " SMOCZUSIE"

Grupa III -  "PRZYJACIELE LAJKONIKA"

Grupa IV  - "KRAKOWIACY"

Grupa V  -  "ŻACY - PRZEDSZKLACY".